Kdy kvetou pampelišky?
Téma: Mrziland a Bradavice Přečteno: 1893x
Autor: Drachma Ichtys Zpátky na úvod
   
Zdá sa, že naši profesori majú iný názor na čas kvitnutia púpavy (pampelišky), než študenti. Vyplýva to z ankety, ktorú som sa rozhodla urobiť, lebo... Stala sa mi taká vec... a stala sa mi nie raz. Ale radšej začnem od začiatku:
Istého nemenovaného profesora som chcela obdarovať malou pozornosťou, a tak som mu začiatkom augusta (srpna) priniesla kytičku milých žltých púpav (pampelišek). Prekvapil ma jeho údiv, keďže ďakoval slovami: "Děkuji za kytičku, ale není již mimo sezonu? Nějaká kouzelná?" Bála som sa ho usvedčiť z nevedomosti, tak som odpovedala: "Jistěže je kouzelná, specielně pro vás. Kouzelná kytička pro našeho kouzelného kolejního." ;)

O krátky čas som znova hľadala púpavové kvietky okolo hradu, keď ma oslovil sám pán riaditeľ a spýtal sa, čože to hľadám. Odvetila som: "Púpavy. Mám rada ich žlté kvietky." Znova ma prekvapila jeho odpoveď: "A není už po sezóně?" Odpovedala som málinko vyhýbavo a hľadala ďalej.

Leto sa pomaly nachýlilo, a začala jeseň. Prišiel prvý novembrový deň (1.11.), no mrazy stále ešte neudreli. A hoci poredšie, ešte vždy v tráve žiarili veselé púpavové žlté hlávky. Nazbierala som z nich kytičku k narodeninám pre ďalšieho nemenovaného profesora. Jeho reakcia sa od reakcie kolegov takmer nelíšila: "Aha, pampelišky :) V téhle roční době... kouzelný dárek." To sa mi už videlo priveľa. Rozhodla som sa túto vec preskúmať, a tak som zamierila do školského sovinca, zo svojich úspor som si vyčlenila zopár vzácnych svrčkov, a rozoslala školské sovy viacerým svojim spolužiakom, či profesorom. Aký bol výsledok ankety? Čítajte ďalej :)

Dostala som presne 20 odpovedí od študentov a profesorov a jednu od hogwartského ducha.

Zaujímavé je, že všetci profesori zhodne vyhlasujú, že v tomto ročnom období "pampelišky nekvetou": "NE NE NE!" trvala na svojom Amálka Zlatá.
"Teď není jaro, takže nejspíš ne :)" uvažovala profesorka Budget.
"Pampeliška kvete tehdy, když mají všichni alergii. V této roční době? Doufám, že ne, protože by chudinky umrzly a já je mám ráda ;))" prejavila svoj súcit madam Silvia Honorová.
Prípadne uznávajú, že by mohli kvitnúť za určitých špeciálnych podmienok:
"Ano, ale ne u nás. :-))" Adrianet le Ros
"Již nekvete, leda v nějakém spešl skleníku...." Ségolas Clermond Revain
"Možná kvete, pakliže by k tomu byly příznivé podmínky, protože v dnešním světě je už díky klimatickým změnám leccos, ale abych podotkl, neumím si představit místo v Čechách či na Slovensku, kde by nyní pampeliška kvetla." Ladard Papulka

Názory študentov sú rozdelené rovnomerne na tri skupiny: Asi tretina študentov si myslí zhodne s profesormi, že teraz púpavy nekvitnú. Za všetky odpovede uvediem jednu zvlášť vyčerpávajúcu: "Kvete od dubna do srpna. tedy doufám, že jsem na té hodině, kde jsme ji brali neusnula a v téhle roční době nekvete, protože je podzim a kvete na konci jara, začátku léta. Tedy pokud nemáš na mysli nějakou jinou pampelišku než já ;)" Bellatrix dela Lyndsey

Tretina je naopak presvedčená, že "pampelišky kvetou kdy se jim zachce". Niektorí dokonca pridali vlastnú skúsenosť: "Určitě ještě pořád ano, protože mně se to pod domem žlutí o 106 :D" Adanedhel Bloom. Aj keď červenú Aki san Marino som svojou otázkou dajako zmiatla: "Šmenkote, já nevím, ale teď jsem viděla pampelišku... Jenom nevím, jestli byla zmatená... Vede pod ní teplovodní trubka... Teda, ty máš otázky!!! :-D Ano, rozhodla jsem se, že pampeliška kvete do 1. mrazíků...." ;-)

A posledná tretina si myslí, že by púpavy mohli kvitnúť, ak by boli dodržané nejaké špeciálne podmienky: "Pampeliška? No řekla bych, že ne... snad jedině nějaká zpozdilá ;)" Alisma Bailly Fisto."Myslím, že ne. Možná by se nějaká zmatená pampeliška ještě našla (stejně jako dneska ta vosa v našé třídě) ale jinak asi ne : )" Aileen Brokenheart. "Kvést by neměly,ale vyjimky jsou" Cassidy de Eleonora. "Třeba v květináči určitě =)" Camilla Saw. A s myšlienkou púpav v skleníku rozhodne nebol prvý profesor Revain. "Ne na podzim nekvete :), možná u někoho ve skleníku... komická představa, pěstovat pampelišky ve skleníku :D" bibi střeštěnka.

Jediná zástupkyňa nášho "duchovného" osadenstva, od ktorej som v rýchlosti dostala odpoveď, Susy Wernerová, si myslí, že púpavy teraz nekvitnú, lebo sa im už nechce: "Pampelišky kvetou když se jim chce ale většinou kvetou z jara, to maj největší choutky kvést a v týhle roční době jsou pampelišky moc líný na to, aby kvetly."

A čo si myslím ja? Môj názor takmer presne vystihla Alexa Spiderwicková: "Pampelišky podle mě kvetou, kdy se jim zachce, už mají takový dar od přírody (našla jsem kvést pampelišku i v zimě, pravda byla mírná, ale byla)...a kvetou právě v tu dobu, kdy se to zahrádkářům nejméně hodí. Zcela jistě se v nějakém záhonu kvetoucí pampeliška najde i v tuto roční dobu."

Takže, aká je správna odpoveď? Kto sa mýli? Azda profesori veria "múdrym" knihám, zatiaľ čo (aspoň niektorí) študenti sa dívajú okolo seba? To, čo niektorí z nás považujú za púpavy sú len maskovaní záhradní trpaslíci? Alebo má pravdu Belatrix so svojou poznámkou: " Tedy pokud nemáš na mysli nějakou jinou pampelišku než já"? Aj to je možné, pod druh Taraxacum officinale (púpava lekárska, smetanka lékařská) sa zaraďuje až 71 botanicky popísaných druhov.
Myslím, že pravdu odhalíme najskôr tak, že budeme chodiť po svete s otvorenými očami, aby sme si všimli, či trávnik pod našimi nohami zdobia púpavy, alebo iné kvety. Asi túto anketu zopakujem ešte raz, v lete. Uvidíme, či sa jej výsledky nejako zmenia ;)

 

[ Komentáře: 1 ]

Drachma Ichtys

Známkování (jako ve škole) : [Prům. známka : 2.00]